Tradycją Towarzystwa Przyjaciół Legionowa stało się odwiedzanie cmentarza wojskowego na Powązkach w Warszawie, gdzie zapalane są znicze na grobach osób związanych z Legionowem. Termin tych wyjazdów nie jest przypadkowy, przypada zawsze w bezpośrednim sąsiedztwie rocznicy śmierci (11 lipca 2002 roku) księdza Jana Mrugacz, honorowego członka Towarzystwa, niekwestionowanego autorytetu moralnego dla wielu legionowian.

W tym roku wyjazd miał miejsce właśnie 11 lipca. Delegacja TPL w składzie: Barbara i Cezariusz Kalinowscy, Renata Kamińska, Robert Nowiński, Jacek Szczepański, Jolanta i Stanisław Załęczny złożyła wieniec na grobie ks. Jana Mrugacza. Odwiedziła też groby pisarzy-polarników Aliny i Czesława Centkiewiczów, pisarza Igora Newerlego i dramatopisarza Jerzego Szaniawskiego, wojskowych: gen. Bolesława Roi i gen. Lucjana Żeligowskiego oraz pilotów balonowych: Franciszka Hynka i Zbigniewa Burzyńskiego.

Znicze z nadrukiem TPL są dowodem pamięci o ludziach zasłużonych dla naszego miasta i regionu, symbolicznym podziękowaniem za wkład w jego historię.

Podczas wizyty na Powązkach narodził się pomysł przygotowania miniprzewodnika po cmentarzach warszawskich szlakiem pochowanych tam legionowian. Opracowany materiał mógłby posłużyć nauczycielom legionowskich szkół do przygotowania wycieczek w ramach edukacji regionalnej, a mieszkańcom Legionowa dostarczyłby wiedzy o miejscu pochówku osób znanych z prasowych artykułów czy naukowych opracowań. (JZ)

News Reporter