Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Legionowa oraz Muzeum Historycznego uczestniczyli w bardzo ciekawym wieczorze literackim zorganizowanym w Warszawie na Saskiej Kępie, zatytułowanym „40 lat na Zakopiańskiej 16. Spotkanie dedykowane Alinie i Czesławowi Centkiewiczom”. Jak widać projekt legionowski poświęcony pisarzom, honorowym obywatelom miasta Legionowo żyje dalej. Wzbudził uznanie wśród władz dzielnicy Warszawa Praga Południe oraz w kręgu działaczy kultury i społeczników Saskiej Kępy- miejscu, gdzie Alina i Czesław przeżyli swoje ostatnie 40 lat.

Wieczór literacki przygotowała i poprowadziła Pani Jadwiga Teresa Stępień, która jest inicjatorem i realizatorem autorskiego projektu „Śladami Mistrzów” . Szósty z kolei już wieczór literacki na Saskiej Kępie był okazją do kolejnego zaprezentowania dorobku pisarskiego i życiorysów naszych słynnych pisarzy, ale także do zaprezentowania dorobku w tym zakresie Towarzystwa Przyjaciół Legionowa, Muzeum Historycznego i władz samorządowych Legionowa.

Byliśmy w sposób szczególny uhonorowani przez organizatorkę spotkania, która z uznaniem odniosła się do osiągnięć Legionowa i poprosiła o pomoc z naszej strony przy organizacji większego projektu związanego z Centkiewiczami, planowanego na 19 kwietnia 2013 r. oraz zaprosiła do dalszej współpracy.

W spotkaniu, obok mieszkańców Saskiej Kępy, uczestniczyli m. in. Ewa Michalska Gawron – rzeźbiarka, siostrzenica Czesława Centkiewicza, Pani Barbara Gebler Wasiak – dyrektor Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga Południe, Pani Temenużka Wdowczyk – spadkobierczyni spuścizny po Alinie i Czesławie Centkiewiczach, Pani Mirosława Majewska – dyrektor Biblioteki Publicznej Dzielnicy Praga Południe, Pan Tadeusz Burchacki z Towarzystwa Przyjaciół Saskiej Kępy. Goście honorowi otrzymali od Towarzystwa Przyjaciół Legionowa publikacje związane z Centkiewiczami. Pani dyrektor Gawron zrewanżowała się przekazaniem do zbiorów Muzeum Historycznego 7 książek autorstwa Centkiewiczów, zakupionych w antykwariacie, z których dwie mają dedykacje osobiście podpisane przez Alinę i Czesława.

Towarzystwo Przyjaciół Legionowa reprezentowali: Erazm Domański – Prezes, Jacek Iwaszkiewicz – sekretarz zarządu, Cezariusz Kalinowski – prezes zarządu X Kadencji, Barbara Kalinowska – członek TPL. Muzeum reprezentował: dyrektor Muzeum Historycznego w Legionowie Jacek Szczepański i jednocześnie członek zarządu TPL oraz Rafał Degiel – pracownik Muzeum.

Spotkanie zostało zorganizowane w bardzo nowoczesnym obiekcie Klubu Kultury Saska Kępa, znajdującym się przy ulicy Brukselskiej 23.

Prezes TPL Erazm Domański

News Reporter