Laureatem konkursu Towarzystwa Przyjaciół Legionowa pt. „ Zagadkowy rower- nie ma zębatki i łańcucha a jeździ” został Pan Włodzimierz Starzyński z Legionowa – miłośnik ścieżek rowerowych miasta i powiatu oraz historii Legionowa. (na zdjęciu z zagadkowym rowerem)

Gratulujemy zwycięstwa w konkursie i otrzymania nagrody, którą jest poszukiwany album pocztówek autorstwa Jacka Szczepańskiego, wydany przez TPL. Nagrodę wręczył dniu 13 sierpnia 2015 r. Prezes TPL.

Zagadkowy rower, to unikatowy w Polsce egzemplarz roweru z lat 20 XX wieku, niemieckiej firmy DURKOPP – model damski- Kottenlos 147.

Unikatowym dla tego roweru jest sposób napędu – który w tym rowerze uzyskuje się przez nacisk pedałami na system przekładni poruszających wałek napędowy poruszający system przekładni i torpedo tylnego koła (zaprezentowany na zdjęciu). Nie należy mylić tego systemu z systemem przekładni Cardana.

Rower hamowany jest w sposób tradycyjny mechanizmem torpedo – nie posiada przedniego hamulca. Lampka rowerowa pochodzi z innego modelu i sama w sobie też jest ciekawym zabytkiem, bo jest to lampka karbidowa

Rower od 70 lat znajduje się w rękach rodziny Państwa Litwińskich- prowadzącej najstarszy warsztat naprawy rowerów w Legionowie. (Rodzina na zdjęciu grupowym wraz z laureatem konkursu i prezesem TPL)

Rower jest w pełni sprawny i dość wygodny w użyciu.

Pan Adam Litwiński – obecny właściciel Zakładu znany jest chyba każdemu posiadaczowi roweru w Legionowie. Gratulujemy Jubileuszu 70. lecia Zakładu Naprawy Rowerów- „Litwiński”.

News Reporter