27 września dla uczczenia Dnia Polskiego Państwa Podziemnego Towarzystwo Przyjaciół Legionowa z Muzeum Historycznym w Legionowie i Zespołem Ochrony Pamięci Armii Krajowej zorganizował I Rajd Pieszy Szlakiem „Polski Walczącej” po Legionowie. Rajd odbył się pod patronatem Prezydenta Miasta Legionowo.

W marszu do najważniejszych miejsc pamięci związanych z czynem bojowym I Rejonu AK na terenie Legionowa wzięła udział grupa legionowian, wśród których znaleźli się także członkowie rodzin żołnierzy konspiracji. Na wybranych punktach prelegenci przekazali pogłębione informacje o wydarzeniach i osobach szczególnie ważnych dla naszej zbiorowej pamięci.

Rajd rozpoczął się w Muzeum Historycznym w Legionowie przy ul. Mickiewicza 23, miejscu gdzie w czasie wojny i powstania w Legionowie funkcjonał szpital. Po prelekcji Pani Katarzyny Ziułkowskiej-Karnickiej o miejscu, ruszyliśmy zgodnie z założonym planem – pod tablicę poświęconą Pani Wandzie Tomczyńskiej, przy ul. Jagiellońskiej. Następnym punktem był kościół pw. św. Jana Kantego , z tablicami m.in. poświęconymi ks. Szelenbaumowi, kpt. Amałowiczowi „Tatarowi”, Solidacji Mariańskiej oraz Żołnierzom AK I Rejonu „Marianowo-Brzozów”. Stamtąd udaliśmy się na rondo im. Rodziny Rykaczewskich. Następnie ulicą Krasińskich udaliśmy się na rondo im. Andrzeja Paszkowskiego i pod Kozłówkę, gdzie oprócz wydarzeń z domu państwa Paszkowskich, przedstawiona została postać Pana Mieczysława Smereka. Kolejnym miejscem był dawny Urząd Gminy na rogu ulic Batorego i Kazimierza Wielkiego. Następnie udaliśmy się na Rondo Polski Walczącej. Stamtąd spacerkiem przeszliśmy pod dawne gimnazjum handlowe przy ul. Kopernika. Kolejnym miejscem był Rynek z miejscem represjonowania Żołnierzy AK. Ostatnim punktem był Ratusz miejski z wystawą poświęconą I Rejonowi AK w Legionowie przygotowanej przez Muzeum Historyczne w Legionowie. Tutaj po odpoczynku, omówiono wybuch Powstania w Legionowie aż po rozbicie oddziału legionowskiego pod Jaktorowem. Tutaj I Rajd Pieszy po Legionowie ze względu na czas i siły zakończył się.

Dziękujemy uczestnikom za udział! Każdy z nich otrzymał mapę ze szlakiem „Polski Walczącej” po mieście oraz pamiątkowy znaczek. A dla wytrwałych do końca mapę szlaku „Polska Walcząca” Po Powiecie. Najstarszy i najmłodszy uczestnik otrzymał książki Pani Bronisławy Romanowskiej-Mazur – „Czas próby… historia legionowskich kolumbów” ufundowane przez Muzeum Historyczne. A dla wyróżnionych „Rocznik Legionowski” t.3, m.in. z biogramem Edwarda Dietricha „ Ralfa”.

W tym miejscu chciałbym podziękować prelegentom na punktach: Panu Wojciechowi Jeute – prezesowi Zespołu Ochrony Pamięci Armii Krajowej, prezesowi TPL – Erazmowi Domańskiemu, Rafałowi Degielowi z Muzeum Historycznego w Legionowie, Pani Katarzynie Ziułkowskiej-Karnickiej z Muzeum Historycznego w Legionowie oraz Krzysztofowi Kołodziejczykowi z TPL.

Do zobaczenia za rok!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

News Reporter