Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Wykłady na Cytadeli”. Tematem wykładu dr Jolanty Załęczny (kierownika Działu Historii i Badań Naukowych Muzeum Niepodległości, członka Towarzystwa Przyjaciół Legionowa i byłego Prezesa ) będzie biografia Władysława Jagniątkowskiego (1856–1930).
Życie Jagniątkowskiego przypadło na czas szczególny w dziejach narodu polskiego. Urodził się w roku 1856, w okresie niewoli, zmarł w 1930, w wolnej, odrodzonej Polsce. Na jego bogaty życiorys złożyła się służba w Legii Cudzoziemskiej, w armii francuskiej, w Armii Hallera i w wojsku polskim.
Przebył długą drogę, walczył pod różnymi sztandarami w odległych zakątkach świata. Jego życiowa droga prowadziła z Michałowa, przez Łowicz, Petersburg, Paryż, Afrykę, Azję i ponownie przez Francję do Polski. Spoczywa na warszawskich Powązkach.
Był żołnierzem i pisarzem, autorem kilku powieści i licznych artykułów .
Opis życia Władysława Jagniątkowskiego oraz swoje ustalenia dotyczące tej postaci zawarła dr Jolanta Załęczny w publikacji zatytułowanej Władysław Jagniątkowski (1856–1930). Biografia niebanalna, której prezentacja odbędzie się podczas spotkania w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej 21 kwietnia br. o godz. 12.00.

News Reporter