Dziś w Ratuszu odbył się wernisaż wystawy Roberta Pogorzelskiego – Legionowo na Spitsbergenie, mieszkańca naszego miasta, członka naszego stowarzyszenia. Po przywitaniu przybyłych osób, prezes Erazm Domański przeprowadził rozmowę z Robertem Pogorzelskim, wypytując o przygotowania do wyjazdu, o pobyt, radzenie sobie przy tak niesprzyjających warunkach, nie tylko pogodowych, a także o anegdoty i o przywiezionego psa Bieguna. Następnie padały pytania z sali. Następnie odbył się pokaz zdjęć i opowieść autora zdjęć. Mogliśmy zobaczyć stację od środka i z zewnątrz oraz jej okolice. Spotkanie zakończyło przejście po wystawie i możliwością porozmawiania z autorem w kuluarach. Na przybyłych gości czekał też przygotowany catering. Partnerem wystawy był Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk z Warszawy i Muzeum Historyczne w Legionowie. Współpraca – Urząd Miasta Legionowo i Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie.Wystawa jest również okazją do przypomnienia I Polskiej Wyprawy Polarnej, która w 1932 wyruszyła z Legionowa z Czesławem Centkiewiczem. W tym roku przypada 85-lecie. Towarzystwo Przyjaciół Legionowa ma w planach kilka wydarzeń , aby przypomnieć o postaci Aliny i Czesława Centkiewiczów, znakomitych polskich pisarzy i polarników. Są to m.in. spotkania z Robertem w szkołach, są już zaproszenia. Postawienie tablicy poświęconej Centkiewiczom, na rondzie noszącym ich nazwisko.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

News Reporter