Zaproszenie na prezentację książki dr. hab. Jacka Szczepańskiego pt. „Rodzina Skonieckich i ruch komunistyczny w Legionowie”

Muzeum Historyczne w Legionowie oraz Towarzystwo Przyjaciół Legionowa zapraszają na prezentację książki dr. hab. Jacka Szczepańskiego pt. „Rodzina Skonieckich i ruch komunistyczny w Legionowie”, która odbędzie się w niedzielę 24 września 2023 r. o godzinie 15.00 w Muzeum Historycznym w Legionowie przy ul. A. Mickiewicza 23.

Książka dr. hab. Jacka Szczepańskiego jest wynikiem badań naukowych prowadzonych w Muzeum Historycznym w Legionowie nad okresem II wojny światowej. Autor omówił w niej dzieje rodziny Skonieckich – legionowskich działaczy Polskiej Partii Robotniczej. 12 stycznia 1944 r. dom Skonieckich przy ul. Królowej Jadwigi 13 został otoczony przez niemieckie siły policyjne. W walce i w płomieniach zginęli Jan Skoniecki i jego syn Jerzy – żołnierz Gwardii Ludowej, a także Władysława Skoniecka, 13-letni wychowanek Władysław Nalazek oraz niezidentyfikowana kobieta. Autor ujął losy Skonieckich w szerszym kontekście historycznym i społeczno-politycznym. Zasygnalizował złożoność problematyki. Publikację zrecenzowali profesorowie Adam Czesław Dobroński i Aleksander Łuczak.

Źródło: Muzeum Historyczne w Legionowie

News Reporter