„To w Legionowie narodziła się biała legenda polarnych szlaków” -powiedziała Temenuszka Wdowczyk, przyjaciółka i spadkobierczyni Aliny i Czesława Centkiewiczów, gość wieczoru promującego legionowskie wydanie „Wyspy mgieł i wichrów”, książki o pierwszej polskiej wyprawie polarnej na Wyspę Niedźwiedzią.  Pisarza i podróżnika wspomniał także Maciej Zalewski, uczestnik polarnych ekspedycji Centkiewicza.

W czasie wieczoru  promocyjnego uczniowie Gimnazjum nr 3 odegrali scenkę z książki „Anaruk, chłopiec z Grenlandii” (po rosyjsku), dyrektor Muzeum Historycznego  Jacek Szczepański przypomniał związki Centkiewiczów z Legionowem , fragmenty książki czytała Walentyna Janiszewska. Wspomnienia i prelekcje przeplatane były występami zespołu Dixie Warsaw Jazzman, który przypomniał kilkanaście standardów z lat 20. XX wieku.

Wręczono również nagrody zwycięzcom konkursów związanych z Centkiewiczami

Prezes TPL Cezariusz Kalinowski podkreślał zaangażowanie legionowskich szkół w obchody Roku Centkiewicza –   „Jestem zachwycony skalą i poziomem imprez, konkursów i wystaw, jakie zorganizowali uczniowie i nauczyciele”.

Źródło: „To i Owo” , nr 21/2012

News Reporter